Lojistik Bölümü Geleceği

Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Gelişen teknoloji sayesinde sürekli tüketim halinde olan bir dünya ağı içerisindeyiz. İhtiyaçlara cevap vermek için yurt içi ve yurt dışı piyasalara ulaşımın kolay olması gerekiyor. Tam bu devrede lojistik kavramı hayatımızın içine giriyor. İhtiyaçların nihai tüketiciye ulaştığı son ana kadar gerçekleştirilen tüm işlemleri kapsayan bu kavram; Depolama, nakliye, paketleme, gümrükleme ve dağıtım gibi işlemlerin tümünü kapsıyor.

Lojistik, ihtiyaçları dünyaya karayolu, demiryolu, deniz veya havayoluyla taşımak dışında arz, talep, dağıtım ve tedarik operasyonlarını bilmek ve yönetmek demektir. Ürünlerin üretimden başlayan yönetim süreci doğru yapılan bir lojistik yönetimi ile nihai tüketiciye ulaşır.

Neden Lojistik Sektöründe Çalışmalıyım?

Taşımacılık faaliyetlerinin etkin bir şekilde kullanılarak gerçekleştirilen lojistik operasyonları, tedarik zinri halkasının en önemli parçadır. Sürekli gelişime açık ve büyümekte olan sektör yakın bir gelecekte tedarik zincirinin kendisine dönüşecek ve günümüzde dahi çok uluslu şirketlerin yapmaya başladığı gibi lojisitk firmaları satın alma, tedarik, planma vb özetle üretim hariçi her alanda aktif olarak yol oynamakta ve oynamaya devam edecektir

Lojistik sektöründe çalışmanın Avantajları nelerdir?

Bu sektörde çalışan kişiler oldukça avantajlıdır. Türkiye’nin coğrafi konumu gereği özellikle Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan pozisyonda oluşu lojistik anlamında iş gücünün her zaman var olup gelişeceğini gösterir. Ülkemizin jeopolitik avantaları sonucu ihracat ve ithalat limanlarının çok fazla bulunması hem deniz gem kara hem de hava ticaretinin oluşu lojistik alanında çalışmaları her daim gerekli kılar.

Üretimin olduğu her noktada lojistik alanında uzman kişilere ihtiyaç vardır. Üretim ağının içindeki büyük firmalarla beraber ülkemizin gelişmişlik düzeyine bakıldığından bu ihtiyaç günden güne artmaktadır. Teknoloji gelişimi ve satışların internet üzerinden oluşu lojistik sektörünün geniş çalışma alanına birçok yeni alan daha eklemesine neden oldu. Bu sebeple analiz ve planlama yönetimi güçlü olan kişiler bu sektörde çalışma oranlarını daha da arttırıp avantajlı konuma kolayca geçebilirler.

 

Lojistik Sektöründe İş İmkanları Nelerdir?

Lojistik sektöründe çalışmak isteyen bir  kişi üretimin olduğu her yerde kendine uygun iş olanağını bulabilir.

Kamu veya özel sektör içerisinde faaliyette bulunan uluslararası ticaret ve lojistik kurumlarında ulusal ve uluslararası lojistik hizmet veren kuruluşlarda, depolama ve dağıtım yerlerinde, dış ticaret firmalarında, gümrük işletmelerinde, denizcilik işletmelerinde ve liman işletmelerinde çalışma imkânına sahiptirler

 

tbh_admin

Leave A Reply

Request a Free Quote

    FrangibleFast DeliveryInsuredPackaging
    KVKK text I have read and I approve